29 Kasım 2011 Salı

Hatay'da Tepsi Kebabı ve Kağıt Kebabı Nerede Yenir?

Pöç Kasabı'nda Tepsi Kebabı

2011 Ağustos'u, Hatay'a gitmeye karar verdim. Hatay'a gidip tepsi kebabı yenmeden dönülür mü? Tabii ki hayır. Uzun bir otobüs yolculuğunun ardından İstanbul'dan, Hatay'a geldik. Esnafa, sağa sola sorarak Pöç Kasabı'nın namını duyduk. Hatay'da hemen Uzunçarşı içinde.

Burada et yemek için bir yerlere girecekseniz sizi bir kasaba yönlendirdiklerinde hiç şaşırmayın. Çünkü kasaplar aynı zamanda istediğiniz kadar eti pişirip size servis ediyorlar. Pöç Kasabı da aynı şekilde hizmet veren lokantalardan bir tanesi, çok sıcak, çok samimi biryer. Vedat Milör de programı için bir kez uğramış, televizyondan alınan görüntüler duvarlarda mevcut.

Tepsi kebabı istediğimde "Kaç gram?" diye bir soruyla karşılaşmam da beni ayrıca şaşırttı. 300 gr. istedim. Aynı zamanda Pöç kasabının sahibi Serkan Öter'le de sohbet ettim. Şimdi size hem Serkan Öter'den aldığım bilgiler, hem de kendi deneyimlediğim eşi bulunmaz lezzeti aktaracağım.

Tepsi kebabı Hatay'a özgü bir kebab, etin altına yağlı kağıt koyulup pişirildiğinde de adı Kağıt kebabı oluyor. Eskiden kağıt yerine o yörede zırh yaprağı denen pazı koyuluyormuş. Cenazelerde, düğünlerde, davetlerde her yerde karşınıza çıkabiliyor kağıt kebabı ve tepsi kebabı. Ortalama 300 kişiye dağıtılacak şekilde hazırlatıldığı da Pöç Kasabı sahibi Öter'den aldığımız bilgiler arasında.

Bu tepsi kebabı, kağıt kebabı işleri usta çırak ilişkisi ile yürüyormuş. Serkan Abi'ye de nasıl başladın diye sorunca "Baba mesleği." diyor. Pöç Kasabı'nda işler hep insanı memnun etmek üzere kurulu Serkan Abi "Biz müşteri zerzevatını getirse onu da katarız etin içine, nasıl isterse eti öyle işleriz." diyor. Yediğiniz kebabın tadından da anlıyorsunuz kebabın özveriyle piştiğini.

Pöç kasabında ekmekler kendi imalatları, içinde buzlar yüzen souk suyunuz demir sürahi içinde masanızda, kağıt bardaklarda elle yapılmış ayran, mis gibi. Daha çok çevrede çalışanlar ve yerli turistler geliyor Pöç Kasabı'na.

Pöç Kasabı'nda yediğim tepsi kebabına gelince soslu oluyor, yanında acı biberi, ekmeği geliyor. Antakya'ya özel karafırında pişiriliyor kebab. Kendine has güzel mi güzel bir kokusu var. Müşteri isteğine göre ayarlanabilse de tepsi kebabındaki etin orta yağlı olması gerekiyor. Maydonoz ve sarımsağı da es geçmeyin sakın, bu malzemeler olmadan olmaz. Ha unutmadan! Serkan Öter şöyle diyor: "Burada yediğimiz kebabı çarşının dışına çıkıp kendi evimizde yediğimizde biz bile bu tadı alamıyoruz, bu kebaba tat katan etkenlerden biri de bu çarşının havası." diyor.

Hatay gidecekseniz kağıt kebabını da, tepsi kebabını da denemeden dönmeyin, benim tavsiyem bunu Uzunçarşı'daki Pöç Kasabı'nda deneyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder